Chovatelská stanice britských stříbřitě stínovaných koček

Proč stojí kotě s papíry “tolik”?

Proč stojí kotě s papíry “tolik”?

Prodám britská koťátka bez PP po rodičích s PP, cena 6 000 Kč.

Takových inzerátů jsou po internetových bazarech a inzercích mraky. A lidé, kteří často ani nemají tušení, co je průkaz původu a co zaručuje, nakupují pouliční mourky s vírou, že se jedná o čistokrevné britské kotě. Nejedná. Kotě bez PP NIKDY není čistokrevné, ať množitel třeba pětkrát tvrdí, že oba rodiče mají průkaz původu.

Ale zpátky k tématu: Proč jsou koťátka s průkazem původu dražší než ta bezpapírová od množitelů? A proč se jejich pořízení přesto stonásobně vyplatí?

 

Začneme tím, co všechno musí zodpovědný chovatel mít. V první řadě samozřejmě chovnou kočku. Kočička na chov stojí mnohonásobně víc, než kotě pořízené na mazlíka. Je to proto, že se jedná o kočku po skvělých rodičích, typově dokonalou a zdravou, která naplňuje všechna estetická kritéria. Chovná britka tak bude skutečně vypadat jako britka. Nikoliv jako pouliční směs od sousedů. Chovná kočka či kocour vyjdou na několik desítek tisíc. Výjimkou nejsou ani stotisícové částky za skutečně exkluzivní koťátko. A tisíce navíc stojí  transport ze zahraničí. Když si chovatel vybere koťátko třeba z Petrohradu, vyjde kolikrát levněji zaletět tam na otočku, než si kotě nechat dopravit samotné. Paradoxní, že?

Je také potřeba stát se členem nějakého klubu chovatelů pod SCH (poplatky několik stovek ročně)  a založit chovatelskou stanici.  Poplatek – 1 800 korun.

Kočička musí absolvovat alespoň jednu výstavu, na které získá od posuzovatele hodnocení EX – tedy výborná. Jen to, že na výstavu chovatel přijede, znamená výdaje od 600 do 1 000 korun za takzvané klecné. Na zahraničních výstavách je to ještě víc. Taky je potřeba tam nějak dojet a někdy i přespat.

Pokud ke kočičce nemá chovatel kocourka, shání ho vhodného jedince na krytí. Kočka samozřejmě musí být zdravá a testovaná na nejrůznější nemoci. Na veterině chovatel nechá několik tisíc korun. Pak kočičku popadne a jede za kocourem. Bydlí v hotelu a čeká třeba dva tři dny, aby byla jistota, že celá akce byla úspěšná. Za krytí zaplatí od tisícovky za každé narozené kotě až třeba po několikatisícový paušál.

Pokud se zadařilo a kočička je březí, začíná další kolotoč výdajů za veterinu. I když není porod komplikovaný a všechno jde, jak má, stejně bude kočka i narozená koťátka u veterináře brzy jako doma. Koťata čeká dvojí očkování (cca 1 500 Kč), trojí odčervení (asi 500 za každé kotě), čipování (1 000 Kč). Chovatel také musí požádat plemennou knihu o vystavení průkazů původu (150 Kč za jeden).

Zatímco koťátek bez papírů se snaží množitelé zbavit co nejdřív, klidně i od 7. týdne života, skutečný a zodpovědný chovatel je nechce (a nesmí podle chovatelského řádu) od mámy odebrat dřív než po 12 týdnech. Koťátka po tu dobu krmí tím nejlepším, aby krásně rostla a správně se vyvíjela. Někteří chovatelé navíc nechávají koťátka, která nejsou určená k chovu, před odchodem do nových domovů kastrovat (cena asi 1 700 Kč za kočičku).

Náklady na odchov jediného kotěte tak bez problémů přesáhnou  5 000 korun, když do nich nezapočítáme cenu a “provozní” náklady rodičů.

Množitel, který jde jen po zisku, si pořídí kočku bez průkazu původu a nechá ji nakrýt prvním kocourem, který jde okolo. Koťat se zbaví nejpozději ve dvou měsících, odčervení, očkování a veterinární péči neřeší. Chov není ani čistokrevný, ani testovaný, a často ani zdravý. Náklady pár korun, výdělek závratný. Rozhodně ale nikomu neřekne, že kotě může být nemocné.  Jsou stovky případů, kdy si lidé odvezli kotě od množitele a veterinář pak zjistil, že je nemocné a potřebuje nákladnou léčbu. V horším případě už koťátku není pomoci a potom, co si ho zamilujete, odejde, protože s genetickou a zdravotní zátěží nemělo šancí žít déle než pár měsíců.

Chovatelské stanice nechovají kočky kvůli zisku, ale protože je prostě milují. A řeší zdraví, genetiku a spoustu dalších věcí, které jsou pro laiky španělskou vesnicí. Při prodeji koťat automaticky poskytují kupní smlouvu, průkaz původu, očkovací průkaz nebo europas, platí daně a samozřejmostí je i další kontakt a poradenství.

A když si člověk spočítá náklady na vypiplání kotěte s papíry a bez papírů, odečte je od prodejní ceny a přičte záruku původu, záruku, že britka bude vypadat jako britka, záruku, že nebude mít ošklivé dědičné nemoci ani zbytečnou genetickou zátěž, odečte zbytečné výdaje na veterině za nemocné kotě bez průkazu původu a vyčíslí si cenu smutku, když kotě z množírny předčasně umře… Prostě vyjde, že to dražší kotě s papíry se jednoznačně vyplatí. A Basta!