Chovatelská stanice britských stříbřitě stínovaných koček

Kotěcí nezbytnosti aneb Jedeme si pro koťátko

Kotěcí nezbytnosti aneb Jedeme si pro koťátko

Co všechno potřebuje koťátko, aby se v novém domově cítilo dobře a bezpečně? To je otázka, kterou řeší spousta budoucích majitelů kočky. Náš malý průvodce vám ulehčí poslední dny před příchodem koťátka.

Sedm dnů před příchodem

Ta nejdůležitější věc, kterou vezmete s sebou, až si pojedete kotě vyzvednout od chovatele, je vhodná přepravka. Jen v ní bude koťátko v bezpečí při jízdě autem nebo když ho budete přepravovat pěšky. Koťátko bude zpočátku vystrašené a když nebude bezpečně uzavřené v přepravce, mohlo by se vysmeknout, zranit nebo ztratit.
Přepravky se vyrábějí z nejrůznějších materiálů, v mnoha barvách a se spoustou vychytávek, jako jsou třeba integrované misky, dvoje dvířka a podobně. Koťátku pro cestu od chovatelů a pak pro pravidelné návštěvy veterináře postačí plastová přepravka s odnímatelným horním krytem a dvířky na boku.
Do přepravky umístěte ručník nebo menší deku, aby mělo koťátko pohodlí.

Čtyři dny před příchodem

Vyrážíme na nákupy. Kotě by mělo mít ideálně tři misky. Jednu na suché krmivo, druhou na mokré – tedy kapsičky a konzervy a třetí na vodu. Podle našich zkušeností jsou nejlepší  misky keramické, které se jen tak nepřevrhnou a také neabsorbují pachy.
I když nový mazlíček dostane s největší pravděpodobností od chovatelů malou výbavičku, ve které bude mít oblíbenou hračku a krmivo, na něž je zvyklé, je vhodné zásobit se dostatečným množstvím kvalitních granulí a kapsiček. Jakou značku koupit vám rádi poradí chovatelé.

Další z nezbytností je kočičí toaleta a stelivo. Obojí vybíráme také podle toho, na co je už kotě zvyklé. Je dobré zeptat se chovatele, zda pořídit toaletu krytou nebo otevřenou a také na to, jaké pořídit stelivo – zda silikátové, bentonitové nebo třeba peletky. Nezapomeňte na speciální děravou lopatku, kterou budete toaletu čistit.
Důležité je i další vybavení, například škrabadlo, kde si bude koťátko brousit drápky. Kočky mají rády vyšší škrabadla, na kterých mohou ležet ve výšce a pozorovat okolí. Nám se osvědčilo přistavit vysoké škrabadlo ke knihovně, na které pak kočky s oblibou lehávají.
Můžeme také pořídit pelíšek, i když je možné, že ho kotě bude ignorovat a najde si samo své místo třeba v posteli.
Hraček není potřeba mnoho. Kotě se vyřádí s plyšovými myškami, malými balónky nebo s peříčky na tyčce. Stejně tak ale bude nadšené z obyčejné kuličky papíru, uzávěru PET lahve nebo z drobností, které si samo najde na stole nebo komodě. Naše kočky s oblibou kradou a schovávají bankovky 🙂 Pořídit můžete i kočičí tunel – kočky jím rády probíhají nebo v něm spávají. Dobře ale poslouží i úplně obyčejná krabice nebo papírová taška – ty totiž kočky milují nade vše.

Den před příchodem

Ukliďte a vyluxujte byt a udělejte předem všechny hlučnější práce, které potřebujete. Zapnutý mixér nebo vrtačka může kotě pořádně vystrašit. V prvních dnech po příchodu koťátka proto omezte hluk na minimum.
Zkontrolujte, zda doma nemáte rostliny, které jsou pro kočky jedovaté, případně je přesuňte na místo, kam se kočka nedostane.
Vyčleňte jednu místnost, kde bude koťátko mít dostatek klidu, například ložnici. Tam umístěte mističky na krmivo a vodu a na opačný konec místnosti pak toaletu se stelivem. Ujistěte se, že je místnost pro kotě bezpečná a nehrozí mu, že se například poběží schovat za skříň a nebude pak moci vylézt. Přidejte hračky a tunel nebo krabici, kde koťátko najde bezpečný úkryt.

Den D

Právě jste přijeli domů s koťátkem. Dopřejte mu ticho a klid. Vezměte ho do připravené místnosti, ukažte mu, kde má toaletu a kde jsou misky s čerstvou vodou a krmením. Některá koťata se můžou chovat, jako by s vámi byla odjakživa, jiná jsou vystrašená a budou se chtít ukrýt. Buďte trpěliví, koťátko zbytečně nevystavujte stresu a k ničemu ho nenuťte. Pamatujte na to, že právě opustilo všechno, co znalo – mámu a sourozence a že je ve zcela neznámém prostředí. Může trvat i pár dnů, než se osmělí. Dávejte mu najevo lásku a ono se vám za ni brzy odvděčí.