Chovatelská stanice britských stříbřitě stínovaných koček

Jedině s PP! A Basta!

Jedině s PP! A Basta!

Proč si pořizovat kotě s průkazem původu, když můžu mít stejné bez papírů? A levněji? Stejně nechci běhat po výstavách!

To jsou jen některé – zcestné – argumenty, které velmi rády šíří takzvané množírny – tedy neregistrované chovy, kterým nejde o zdravá a typově dokonalá a krásná koťata s tou správnou povahou, ale jen a pouze o zisk.

Chovatelská stanice má zdravé, testované a pečlivě opečovávané kočky i kocoury. Dodržuje poměrně přísná pravidla. Například kočka nesmí porodit víckrát, než třikrát během 24 měsíců. A nesmí jí být míň než rok při prvním nakrytí. Chovná kočka i kocour musí po dosažení 10 měsíců věku získat alespoň na jedné výstavě známku excelentní – je tak jistota, že se jedná o krásná, klidná, neagresivní zvířata, která vypadají tak, jak vypadat mají.

Množírna seká koťata hlava nehlava. Kočky rodí do úmoru, nakrývají se i ty, které ještě kojí jeden vrh – a už čekají druhý. V okamžiku, kdy sejdou fyzicky i psychicky, množitelé se jich zbavují. Zdravotní stav, testování na zákeřné nemoci nebo dokonce očkování se v množírnách neřeší. A neřeší se ani to, že koťátka odcházejí do nových domovů nemocná, potřebují nákladnou veterinární péči a často umírají ve velmi nízkém věku.

Koťátka z chovatelské stanice můžou do nové rodiny nejdřív po dosažení 12. týdne věku, tedy v době, kdy už skutečně nepotřebují mámu a její péči. Množírna vám kotě klidně prodá po šesti týdnech. Ale kdo by nechtěl malinké koťátko, že? Že se to negativně podepíše na jeho vývoji, to množírna neřeší.

Chovatelská stanice zná původ svých koček. V množírně vám s klidem řeknou, že rodiče mají průkaz původu, ale že koťata jsou bez něj, abyste nemuseli na výstavy. Je to nesmysl. Pokud mají chovné kočky PP a jsou zdravé, pak není problém založit chovatelskou stanici. Ano, stojí to peníze. Pak je potřeba absolvovat výstavu. To také stojí peníze. Ale pak už jen stačí dodržet podmínky, požádat plemennou knihu o PP (i to stojí nějakou korunu) a dostanou je VŠECHNA koťata. Neexistuje nadbytečné kotě! Množírna všechny tyhle náklady ušetří. A pak vám stejně prodá kotě bez papírů za cenu jen o málo nižší, nebo dokonce stejnou, jako chovatel.

Pokud si pořídíte kotě s průkazem původu, nemusíte s ním obrážet výstavy. Nemusíte ani na jedinou. Nemáte žádné povinnosti. Skutečný chovatel se ale bude zajímat, jak se kotě vyvíjí, jestli je v pořádku a bude s vámi v kontaktu, aby mohl kdykoliv poradit, když budete mít nějaké otázky. Spolu s koťátkem dostanete kupní smlouvu, průkaz původu a očkovací průkaz, ze kterého bude jasné, že kotě má všechna potřebná očkování a je několikrát odčervené. S kotětem z množírny dostanete tak maximálně očkovací průkaz, který někteří vychytralci vydávají za PP (zkracují tak název Pet Pas).

Náklady chovatelských stanic na jeden vrh jsou neúměrně vyšší, než náklady množíren. To je důvod, proč bývají koťátka dražší. Pokud ale hledáte společníka na příštích 15 i víc roků, pak se rozhodně poohlédněte po kotěti z chovatelské stanice. To, co zaplatíte navíc, ušetříte za veterinu.