Chovatelská stanice britských stříbřitě stínovaných koček

Britka! A Basta!

Britka! A Basta!
Kikíšek

Nádherný vzhled, klidná a pohodová povaha, skvělá společnice – to jsou důvody, proč milujeme britské krátkosrsté kočky. Ta první přišla do naší domácnosti před mnoha a mnoha lety. Bílý kocourek Clif Bohemia Violet dostal jméno Kikíšek a byl nám úžasným společníkem víc než 19 let. Kikíšek byl pan kocour. Velmi inteligentní, rozvážný a veliký mazel. Od chvíle, kdy jsme ho poznali, milujeme kočky a ty britské obzvlášť!

Krátce před tím, než Kikíšek odešel do kočičího nebe, přišla druhá britská kočička, poděděná dáma v barvě želvovinově modrý harlekýn – Athea Aries Sheratim, které říkáme Ginger. Když se po několika týdnech konečně sžila s tehdy téměř 19letým kocourkem, který byl zvyklý, že má veškerou pozornost svých majitelů jen pro sebe, přišlo u něj zákeřné selhání ledvin.

Ginger

A Ginger trpěla, truchlila a smutnila, že je sama. A tak jsme jí i nám pořídili první chovnou kočičku Kordulku (Cordelia Gatto Selvatico) a po pár měsících i kocourka Jonáška (Zingaro Bastet z Říčan). Oba mají vzácné zbarvení  černá stříbřitě stínovaná a je to fantastický páreček. Celá naše partička britek je úžasná, pohodová, mazlivá a nám je jasné, že jinou, než britskou kočku už nechceme.

Britská krátkosrstá kočka je plemeno kočky domácí vyšlechtěné kolem roku 1900 ve Velké Británii křížením perských a domácích krátkosrstých koček  s mohutnou stavbou těla. Zpočátku se britky chovaly pouze v modré variantě, a tak má spousta lidí zažito, že britská kočka je prostě modrá, i když dnes už existují v nejrůznějších variantách od bílé a černé přes lilovou, čokoládovou nebo třeba “tříbarevnou” jako je naše Ginger.

Britské kočky jsou přítulné, klidné, hravé a veselé kočky, které  dokážou bez problému překonat i delší čas, kdy jsou samy. Víme, že když odjedeme na prodloužený víkend, nasypeme plné misky, naplníme fontánku a rozházíme po bytě hračky, budou nás kočky i třetí nebo čtvrtý den radostně vítat, aniž by došly jakékoliv újmy. Britky se dobře  snášejí s jinými kočkami a domácími mazlíčky. Každá z britek, kterou jsme poznali, má trochu jinou povahu. Ginger je dámička, která se ráda mazlí, ale jen ve chvíli, kdy chce ona. Kordulka je velmi hravá a pohodová, ale nerada se nechává chovat a nosit. Jonášek je hravý ďáblík, ale taky uvrněný kocourek, který pro pohlazení udělá cokoliv.

Jonášek

Britky se svou kulatou hlavou, kulatýma zářivýma očima a nádhernou povahou se staly právem jedním z nejoblíbenějších plemen u nás. Sami máme nejmíň tisíc důvodů, proč je milujeme. Ale o těch zas někdy příště.